`` Mul pistab``, oleme sageli kuulnud ja ka arvatavasti ka ise öelnud, kui oleme näiteks jooksmas käinud. Tavaliselt tekib mõne minuti pärast sportliku tegevusega alustamist valu paremal või vasakul pool roide kaare all. See ei ole seotud vigastusega, kui vigastust pole varem toimunud.

Vőimalikud pőhjused

  •  Üks enamlevinud seletus on vahelihase kramp. Vahelihase kramp tekib selle tähtsa hingamislihase vereringe häiretest ja sellest tingitult hapnikupuudusest. Tugevalt hingates kopsud suruvad suurenedes vahelihast ja joostes jalgade tőstmine aktiviseerib kőhulihased. Mőlemapoolne surve takistab vere liikumist vahelihases ja pőhjustab valu. Nőrgad ja jäigad kőhulihased lisavad kalduvust pistmisele.
  • Gaaside kogunemine pärasoolde võib samut pistmise esile kutsuda. Seedimise tulemusena moodustuvad  gaasid, mille edasi pumpamisele liikumine kaasa aitab. Kui gaaside liikumist takistavad näiteks soolestikus olevad seedimatud jäägid, vőib jämesool kővasti paisuda ja pőhjustada pistmise tunde. Tavaliselt on ummistuse tekkekohaks kőhu parempoolne ülaosa, kus sool teeb pöörde.
  • Enne liikumist söödud eine pőhjustab tihti probleeme. Vere siirdumine peaasjalikult lihastesse vähendab seedimiseks vajaminevat vereringet ja pőhjustab kőhu ja soolestiku krampe. Ka laktoosi mittetaluvus vőib olla pistmise pőhjuseks.  Mőned asjatundjad on pistmise pőhjuseks pidanud ka valet hingamis- ja jooksustiili.
Kuidas pistmist vältida?
  •  Vähemalt 3-5 tundi enne füüsilist koormust söömist vältida. Kui sellest ei ole abi, tuleks proovida piimajoomise mahajätmist ja vajadusel ka jahutooted toiduvalikust kőrvaldada kaheks päevaks enne trenni vői vőistlust.
  • Õigele hingamistehnikale peaks tähelepanu pöörama nii treenides kui ka enne seda. Nn. kőhuhingamine on parim viis jooksu ajal hingamiseks. Siis on ka kopsude alaosad kaasatud. Kőhuhingamist vőib harjutada kodus pikali pőrandal olles raamat kőhul – sissehingates raamat peab tőusma ja väljahingates tugevalt langema.
  • Vahelihase krampe saab vähendada kőhulihaseid ja vahelihast treenides. Kőige lihtsam viis kőhulihaste treenimiseks on pőlved konksus selili lamades tősta ülakeha. Vahelihast saab treenida kui kiiretempolise jooksu ajal hästi sügavalt sisse-välja hingata. Seda peaks tegema vähemalt paar korda nädalas.
  • Enne treeningut vői vőistlust peab siis vältima palju tärklist sisaldavaid toiduaineid (leib, kartulid, pasta) ja sööma palju puu- ja juurvilju
  • Kui hakkab pistma, siis esmaabina vőib aidata tempo aeglustamine vői lausa seismajäämine ja valuliku koha tugev pigistamine sőrmedega. Ettepoole kummardumine ja rahulik sügav hingamine vőivad samuti kergendust tuua. Tavaliselt seejärel pisted kaovad ja jooksmist saab jätkata. Kőhu alalihaste venitamine vőib samuti aidata.

Voog. Tee ise koduleht!

For more information about installing the Google Tag Manager snippet, visit our Quick Start Guide .